usability - IT-Unversitetet i København, forår 2005

Hjem
| Om kurset | Kursusplan | Øvelser -9. øvelse | Grupper | Usability rapporter | Links | Litteratur | Eksamen
 

Præsentation af usabilityrapporter

Formål
I modsætning til den præsentation I laver til opdragsgiver, skal præsentationen til den afsluttende kursusgang omhandle jeres erfaringer og det læringsforløb, I har gennemgået.

Således bør jeres præsentation indeholde:

• en kort præsentation af sitet og oversigt over dets styrker og svagheder,
• jeres usability-strategi for sitet inkl. budget,
• en refleksion over jeres resultater og de anvendte metoder, og som afslutning
• en opsummering af hvordan præsentationen hos opdragsgiver forløb

Tidsplan
I har maks. 10 minutter til at jeres præsentation, hvorefter der vil være mulighed for diskussion med resten af holdet, samt kommentarer fra undervisere. Grupperne fremlægger i rækkefølge, således at gruppe 1 starter og gruppe 8 slutter af.

Udstyr
Der vil være pc, projektor og lydanlæg til rådighed for jeres præsentation, men såfremt I har brug for yderligere udstyr bedes I kontakte Sune senest 8 dage før fremlæggelsen. 

Aflevering
Den færdige rapport afleveres før forelæsningen til sune@itu.dk eller andersschroeder@gmail.com i pdf/word format.

til top