Skip to main content ITU
Logo
  • Uddannelser
    • Bachelor
    • BSc i Global Business Informatics
    • BSc i Digital Design og Interaktive Teknologier
    • BSc i Softwareudvikling
    • BSc i Data Science
    • Sådan søger du ind
    • Gæstestuderende på bachelorniveau
    • ITU Summer University på bachelorniveau
    • Kandidat
    • MSc i Digital Innovation & Management
    • MSc i Digital Design og Interaktive Teknologier
    • MSc i Softwaredesign
    • MSc i Data Science
    • MSc i Datalogi
    • MSc i Spil
    • Sådan søger du ind
    • Gæstestuderende på kandidatniveau
    • ITU Summer University på kandidatniveau
    • Studieliv
    • Hvordan er det at være studerende på ITU?
    • Kvinder i tech
    • Labs for studerende
    • Studenterorganisationer
    • Studiestart
    • Studie- og karrierevejledning
    • #lifeatITU
    • Mød ITU
    • Spørg en studerende
    • Studerende for en dag
    • Studiepraktik i uge 43
    • Coding Café for kvindelige gymnasieelever
    • IT-Camp for kvindelige gymnasieelever
    • Åbent hus
    • For gymnasielærere
    • Gymnasiebesøg
    • Digital Dannelse
    • Coding Classes
  • Efteruddannelser
    • Efteruddannelser
    • Se alle efteruddannelser
    • Master i it
    • Master i it-ledelse
    • Studiestart
    • Nyhedsbrev
    • Talks om it-ledelse: ITU ESPRESSO
    • Besøg og arrangementer
    • Kontakt
    • Enkeltfagskurser
    • Om enkeltfag
    • Enkeltfagskurser på masterniveau
    • Se alle enkeltfagskurser
    • Nyhedsbrev
    • Kontakt
    • Korte kurser
    • Kurser
    • Om ITU Professional Courses
    • Skræddersyede kurser for virksomheder
    • Kontakt
    • Nyhedsbrev
    • Online kurser
    • Kurser i cybersikkerhed (gratis)
  • Forskning
    • Institutter
    • Institut for Business IT
    • Institut for Datalogi
    • Institut for Digital Design
    • Forskningsgrupper og labs
    • Forskningsgrupper
    • Labs
    • Forskningscentre
    • Center for Digital Play
    • Center for Climate IT
    • Center for Computing Education Research
    • Center for Digital Velfærd
    • European Blockchain Centre
    • Centre for Information Security and Trust
    • Danish Institute for IT Program Management
    • ITU Research Portal
    • Find forsker
    • Find forskning
    • Forskningsetik og -integritet
    • God forskningspraksis
    • Tekniske rapporter
    • Tekniske rapporter
    • Ph.d.-skole
    • Om ph.d.-uddannelsen
    • Ph.d.-kurser
    • Ph.d.-forsvar
  • Erhvervssamarbejde
    • Samarbejde med Studerende
    • Projektsamarbejde
    • Projektmarked
    • Studiejob
    • Projektopslag
    • Job- og projektbank
    • Employer Branding
    • IT Match Making
    • Sådan ansætter du en ITU'er
    • Lav opslag i Jobbanken
    • Samarbejde om forskning
    • Licenser teknologi
    • Samarbejde om forskning
    • ErhvervsPhD
    • Ansæt en ErhvervsPhD
    • Innovation og iværksætteri
    • ITU Business Development
    • ITU Startup programme
  • Om ITU
    • Om ITU
    • Presse
    • Stillinger
    • Kontakt
  • ENG
ITU  /  Presse  /  Nyheder fra ITU  /  Ny teknologi markerer et gennembrud i kampen mod onlinechikane af kvinder

Ny teknologi markerer et gennembrud i kampen mod onlinechikane af kvinder

I det første projekt af sin slags på dansk har ITU-forskere indsamlet, klassificeret og kategoriseret kvindehadsk indhold på sociale medier. Det kan få stor betydning i kampen mod onlinechikane af kvinder.

Leon DerczynskiForskningInstitut for Datalogialgoritmersociale mediersprogteknologi

Skrevet 28. juli 2021 08:10 af Theis Duelund Jensen

I løbet af de sidste ti måneder har forskere fra IT-Universitetet i København arbejdet sig gennem et ocean af hadesprog i opslag på sociale medier for at kategorisere onlinemisogyni. Resultatet er et omfattende datasæt over kvindehadsk indhold, der bl.a. kan hjælpe sociale medier med at opsnappe og moderere hadefulde indlæg og beskeder på nettet.

Projektet er ledet af forskningsassistent ved datalogi Philine Zeinert, lektor ved datalogi Leon Derczynski og Villum Fellow Nanna Inie alle fra ITU. De opsigtsvækkende resultater præsenteres sidst på måneden ved ACL-IJCNLP 2021-konferencen og foreligger allerede som artikel under titlen ”Annotating Online Misogyny”.

Neosexisme benægter præmissen
Forskerholdet har i forbindelse med projektet indsamlet titusindvis af brugerindlæg fra tre sociale medier – Facebook, Twitter og Reddit – og med hjælp fra et hold kommentatorer, som har været med til at klassificere dataene, har holdet udarbejdet en såkaldt codebook, der fungerer som en nøgle til at forstå, hvordan chikanechikane opererer sprogligt på nettet.

Eksempler på neosexisme

"Det er også kendt at det først er indenfor de seneste få år at kvinder er blevet nervøse for at være alene med fremmede mænd langt fra andre mennesker... *(ruller med øjnene emoji)* Aldrig været et issue før i historien."

"Jeg føler ofte folk har behandlet mig bedre og talt pænere til mig fordi jeg var en pige, så jeg har ret svært ved at tage det seriøst når folk mener at kvinder er sååå diskriminerede imod i den vestlige verden".

”Da vi indledte projektet, fandtes der så vidt vi ved, kun to lignende datasæt, der ikke var engelsksprogede: et på spansk og et på italiensk. Vi fandt en håndfuld engelsksprogede taksonomier, der virker som en rettesnor, man kan klassificere materialet efter, men de var udarbejdet på begrænsede mængder data,” siger Philine Zeinert, der er hovedforfatter på projektet. Ikke desto mindre gav de tidligere studier værdifuld indsigt:

”Den måde dataene var fordelt mellem kategorierne på afslørede store forskelle de tre sprogområder imellem. Det var den indledende konklusion, der fik os til at overveje, om en lokal sammenhæng spiller ind, når man måler på kvindehadske ytringer online”.

Ved hjælp af dataanalyse opdagede holdet en misogynikategori, som ikke hidtil er påvist andre steder. Med et begreb lånt fra samfundsvidenskaben kan de i dag konkludere, at såkaldt ”neosexisme” er blandt de mest udbredte former for misogyni i dansk onlinesammenhæng.

”Først nærstuderede vi misogyn hadesprog i dansk sammenhæng, så kombinerede vi eksisterende kategoriseringsmetoder, og så kunne vi tilføje neosexisme,” siger Philine Zeinert. ”Neosexisme ses, når en person angriber selve præmissen, at diskrimination er en erfaring med grundlag i virkeligheden, eller bruger et stråmandsargument for at styre uden om emnet”.

I føromtalte codebook finder man virkelige udsagn som ”Kan I pege på forskning der viser at barslen er grunden til at mødrene går glip af forfremmelser?”, der er et eksempel på benægtelse af sexisme som en virkelig erfaring. Et udsagn som ”Klassisk. Hvis det er en ulempe for kvinder er det samfundets skyld. Hvis mænd, så må det jo være deres egen. Sexisme trives godt på den feministiske fløj” er et eksempel på brugen af en stråmand.

”Vi kan ikke sige, at neosexisme overordnet set er den mest udbredte form for onlinemisogyni i en dansk sammenhæng, men det er den mest udbredte form i den betragtelige mængde data, vi har indsamlet,” siger Philine Zeinert.

Til kamp med data mod onlinesexisme
Ifølge en undersøgelse foretaget af Amnesty International i 2017 har op mod hver fjerde kvinde været udsat for chikane og hadesprog på nettet. En ny undersøgelse foretaget af Megafon på vegne af TV2 viser, at 68 procent af danskerne bevidst undgår diskussioner på nettet pga. den aggressive tone, der præger debatten. Sidste år indgik Facebook et forlig med moderatorer, der havde til opgave at identificere og censurere chikane og stødende indhold på det sociale medies platform, fordi den konstante eksponering for hadesprog og stødende indhold førte til sygdomsforløb med PTSD og depression for flere af dem. Der er med andre et stort behov for et system, der automatisk kan opsnappe onlinechikane og hadesprog.

”Der er tre forudsætninger for at opfange kvidenhadsk hadesprog online: Man skal vide, hvad man leder efter, man skal have eksempler på det, man leder efter, og man skal have en model, der er trænet ved hjælp af de eksempler. Den første har vi opnået ved at skabe et nøjagtigt klassifikationssystem, der kategoriserer kvindehadsk hadesprog. Den anden præsenterer vi i form af et datasæt bestående af 2.000 nøje klassificerede eksempler ud af et samlet datasæt på 28.000. Den tredje, vores model, fungerer så effektivt, at den allerede automatisk opfanger 85 procent af ikke tidligere set kvindehadsk indhold,” forklarer medforfatter til studiet Leon Derczynski.

“Der er pt. mange verden over, som arbejder på at dæmme op for hadesprog online. Problemet er, at der er alt for meget data til, at mennesker kan løse opgaven alene. Sproget er levende, og der opstår hele tiden nye hadesprogmønstre og koder, der hurtigt udbredes. For at opfange den type indhold på nettet automatisk har vi brug for at udvikle digitale redskaber,” siger Philine Zeinert. ”Det er vores mål med nærværende projekt at præsentere en universel, teoretisk funderet måde at gøre det på”.

Mere information

Theis Duelund Jensen, presseansvarlig, +45 25 55 04 47, thej@itu.dk 

Nyheder

How Big Things Get Done af Bent Flyvbjerg modtager imponerende omtale i medier verden over

How Big Things Get Done af Bent Flyvbjerg modtager imponerende omtale i medier verden over

23. marts 2023

Bent Flyvbjerg, professor ved IT-Universitetet og University of Oxford, har for nyligt fået udgivet sin bog How Big Things Get Done. Bogen har fået en storslået modtagelse og massiv presseomtale i hele verden.

Tårnhøj stigning i kvote 2-ansøgninger til IT-Universitetet

Tårnhøj stigning i kvote 2-ansøgninger til IT-Universitetet

17. marts 2023

IT-Universitetet oplever igen i år en bemærkelsesværdig stigning i antallet af kvote 2-ansøgninger til bacheloruddannelserne. Samlet set har ITU modtaget 13 procent flere ansøgninger end i 2022, og særligt uddannelserne Data Science og Digital Design og Interaktive Teknologier er årets store højdespringere.

Udfordrer deepfake-videoer tilliden til information online?

Udfordrer deepfake-videoer tilliden til information online?

7. marts 2023

Deepfakes – realistisk udseende fingerede lyd- og billedoptagelser, der forestiller rigtige personer – kan være med til at øge spredningen af desinformation på nettet, men det er endnu sparsomt med forskning i fænomenet og dets konsekvenser. Et nyt forskningsprojekt udarbejdet af IT-Universitetets Human-Centered Data Science-gruppe vil tackle problemet.

Professorportræt: Claus Brabrand har viet sin karriere til at forstå undervisningens mekanik

Professorportræt: Claus Brabrand har viet sin karriere til at forstå undervisningens mekanik

6. marts 2023

D. 23. marts præsenterer leder af Center for Computing Education Research (CCER) og professor i datalogi på IT-Universitet Claus Brabrand sin tiltrædelsesforelæsning. Claus Brabrand har i løbet af de sidste tyve år forsket i undervisning og er i dag en autoritet på området. Forelæsningen finder sted kl. 14 i Auditorium 0.

Markant stigning i ansøgere til IT-Universitetets kandidatuddannelser

Markant stigning i ansøgere til IT-Universitetets kandidatuddannelser

2. marts 2023

D. 1. marts var sidste ansøgningsfrist for optag på kandidatuddannelser, og ITU noterer sig en fremgang i antallet af ansøgere på 22 pct. sammenlignet med sidste år. ”Tallene afspejler, at ITU-kandidater er meget eftertragtede på arbejdsmarkedet, og at vi har et uddannelsesmiljø i verdensklasse,” siger rektor Per Bruun Brockhoff.

ITU's webserver mål for cyberangreb, ingen skader på systemet

ITU's webserver mål for cyberangreb, ingen skader på systemet

28. februar 2023

Torsdag d. 23. februar var ITU’s webserver mål for et cyberangreb. Serveren var som følge af angrebet kortvarigt offline, men systemets integritet er fortsat intakt.

ITU-forskere skal overvåge og rapportere ulovlig hadtale på sociale medier

ITU-forskere skal overvåge og rapportere ulovlig hadtale på sociale medier

27. februar 2023

Sociale medier er ifølge EU-lovgivning forpligtede til at fjerne ulovligt indhold – herunder hadtale – men i Danmark har man ikke overvåget platformene siden 2018. Nu har forskere bag et nyt projekt med midler fra EU og med base på IT-Universitetet i København påtaget sig opgaven.

Ambitiøst EU-støttet robotforskningsprojekt skal sikre bæredygtig fødevarehåndtering

Ambitiøst EU-støttet robotforskningsprojekt skal sikre bæredygtig fødevarehåndtering

20. februar 2023

Det EU-støttede MOZART-projekt undersøger, hvordan moderne robotteknologi og systemløsninger kan drive fødevareindustrien i en mere økonomisk, social og miljømæssigt bæredygtig retning. Projektet er koordineret af professor Kasper Støy fra IT-Universitetet.

Nyt samarbejde med industrien skal gøre cybersikkerhedssoftware mere brugervenligt

Nyt samarbejde med industrien skal gøre cybersikkerhedssoftware mere brugervenligt

9. februar 2023

Cyberangreb sker sideløbende over flere fronter, men cybersikkerhedssoftware mangler brugervenliget interface til at håndtere truslerne. Et nyt samarbejde mellem to cybersikkerhedsfirmaer og Daniel Cermak-Sassenrath fra Digital Design på IT-Universitetet skal afhjælpe problemet.

Nyt ansigt på ITU skal være med til at bygge ”dansk ambassade for kunstig intelligens”

Nyt ansigt på ITU skal være med til at bygge ”dansk ambassade for kunstig intelligens”

3. februar 2023

Lektor i datalogi Toine Bogers startede 1. januar på IT-Universitetet i København. Ved siden af sit arbejde som lektor fungerer han også som Chief Scientific Officer i Pioneer Centre for AI – et samarbejde mellem fem danske universiteter – der skal skabe og understøtte grundforskning i kunstig intelligens.

ITU-forskere dokumenterer tårnhøjt behov for mental sundhedspleje blandt flygtninge

ITU-forskere dokumenterer tårnhøjt behov for mental sundhedspleje blandt flygtninge

2. februar 2023

Et forskerhold fra IT-Universitetet i København har udviklet en applikation, som kan bruges til at dokumentere behovet for sundhedspleje blandt flygtninge. Applikationen er nu blevet testet i flygtningelejren, Zaatari, som huser 80.000 syrere i den golde jordanske ørken.

Forskere og eksperter viser vejen til en inkluderende digitalisering

Forskere og eksperter viser vejen til en inkluderende digitalisering

27. januar 2023

35 forskere, eksperter og repræsentanter for organisationer har underskrevet en vision, som skal understøtte en mere inkluderende digitalisering af den offentlige sektor. Visionen er et resultatet af konferencen, Welfare after Digitalization, som IT-Universitetets Center for Digital Velfærd var vært for.

Radu-Cristian Curticapean sikrer midler fra Villum Fonden til forskning i beregningsmæssige problemer

Radu-Cristian Curticapean sikrer midler fra Villum Fonden til forskning i beregningsmæssige problemer

24. januar 2023

I år får 22 forskertalenter inden for teknisk og naturvidenskabelig forskning tilsammen 126 mio. kr. fra Villum Fondens Young Investigator-program. En af dem, der i år er sluppet gennem nåleøjet, er lektor i datalogi på IT-Universitetet, Radu-Cristian Curticapean, som har sikret 3 millioner kroner til forskning inden for teoretisk datalogi.

Angående sag om identiske eksamenssæt

Angående sag om identiske eksamenssæt

13. januar 2023

Studerende, der i forbindelse med kurset Security 1 aflagde eksamen d. 22. december sidste år, blev præsenteret for et eksamenssæt identisk med det foregående års eksamenssæt. Universitetets ledelse undersøger pt. sagens omfang.

Studie: Mere transparens vil kunne formodentlig styrke smitteopsporingen

Studie: Mere transparens vil kunne formodentlig styrke smitteopsporingen

21. december 2022

Forskere fra IT-Universitetet har undersøgt brugen af smitteopsporings-applikationer i fire lande, og de kan konkludere, at mange har fravalgt at deltage i den digitale opsporing pga. bekymring over beskyttelsen af deres private data. Studiet, som er blevet offentliggjort i det anerkendte datalogiske medie, ACM, kan vise sig værdifuldt i bekæmpelsen af fremtidige pandemier.

ITU-forsker modtager bevilling til udvikling af kvante-inspirerede algoritmer

ITU-forsker modtager bevilling til udvikling af kvante-inspirerede algoritmer

19. december 2022

Lektor på IT-Universitetet i København, Michael Kastoryano, er blevet tildelt fem millioner kroner fra Carlsbergfonden til udvikling af kvante-inspirerede algoritmer.

ITU-datalog modtager bevilling til at optimere maskinlæringsmodeller på små enheder

ITU-datalog modtager bevilling til at optimere maskinlæringsmodeller på små enheder

16. december 2022

Lektor i datalogi på IT-Universitetet i København, Pınar Tözün, har modtaget 2,7 millioner kroner fra Novo Nordisk Fonden til at udvikle nye mekanismer, der kan optimere databehandling på små hardware-enheder.

ITU-forsker sikrer midler fra Det Europæiske Forskningsråd til at udvikle kreativ AI

ITU-forsker sikrer midler fra Det Europæiske Forskningsråd til at udvikle kreativ AI

14. december 2022

Professor Sebastian Risi fra IT-Universitetet i Københavns Institut for Digital Design har modtaget en bevilling på 14,8 millioner kroner til at udvikle kunstig intelligens, som er i stand til at tilpasse sig uforudsete omstændigheder. Målet er at forløse mere af automatiseringens enorme potentiale.

Spinout-virksomheden LAIKA hjælper forfattere over skriveblokaden

Spinout-virksomheden LAIKA hjælper forfattere over skriveblokaden

9. december 2022

Lektor på IT-Universitetet, Martin Pichlmair, står bag udviklingen af LAIKA – et redskab baseret på kunstig intelligens, der agerer skrivemakker for forfattere, der kæmper med at finde inspirationen. Projektet er i samarbejde med ITU Business Unit netop lanceret som spinoutvirksomhed.

Forskningsprojekt om internetvalg i Grønland skal give bedre beslutningsgrundlag

Forskningsprojekt om internetvalg i Grønland skal give bedre beslutningsgrundlag

7. december 2022

Et forskningsprojekt, som har til formål at undersøge, hvorvidt man kan skabe et tillidsvækkende internetvalg i Grønland, er nu blevet delt i to, således at IT-Universitetets forskere kan arbejde uafhængigt af kommercielle interesser.

Kontakt os

Telefon
+45 7218 5000
E-mail
itu@itu.dk

Alle kontaktoplysninger

Tilgængelighedserklæring

Find os

IT-Universitetet i København
Rued Langgaards Vej 7
2300 København S
Danmark
Find vej

Følg os

ITU Student /
Privatliv /
EAN-nr. 5798000417878/
CVR-nr. 29 05 77 53

Denne side er udskrevet fra https://itu.dk/layouts/itu_responsive/General%20Browser.aspx