Skip to main content ITU
Logo
  • Uddannelser
    • Bachelor
    • BSc i Global Business Informatics
    • BSc i Digital Design og Interaktive Teknologier
    • BSc i Softwareudvikling
    • BSc i Data Science
    • Sådan søger du ind
    • Gæstestuderende på bachelorniveau
    • ITU Summer University på bachelorniveau
    • Kandidat
    • MSc i Digital Innovation & Management
    • MSc i Digital Design og Interaktive Teknologier
    • MSc i Softwaredesign
    • MSc i Data Science
    • MSc i Datalogi
    • MSc i Spil
    • Sådan søger du ind
    • Gæstestuderende på kandidatniveau
    • ITU Summer University på kandidatniveau
    • Studieliv
    • Hvordan er det at være studerende på ITU?
    • Kvinder i tech
    • Labs for studerende
    • Studenterorganisationer
    • Studiestart
    • Studie- og karrierevejledning
    • #lifeatITU
    • Mød ITU
    • Spørg en studerende
    • Studerende for en dag
    • Studiepraktik i uge 43
    • Coding Café for kvindelige gymnasieelever
    • IT-Camp for kvindelige gymnasieelever
    • Åbent hus
    • For gymnasielærere
    • Gymnasiebesøg
    • Digital Dannelse
    • Coding Classes
  • Efteruddannelser
    • Efteruddannelser
    • Se alle efteruddannelser
    • Master i it
    • Master i it-ledelse
    • Studiestart
    • Nyhedsbrev
    • Talks om it-ledelse: ITU ESPRESSO
    • Besøg og arrangementer
    • Kontakt
    • Enkeltfagskurser
    • Om enkeltfag
    • Enkeltfagskurser på masterniveau
    • Se alle enkeltfagskurser
    • Nyhedsbrev
    • Kontakt
    • Korte kurser
    • Kurser
    • Om ITU Professional Courses
    • Skræddersyede kurser for virksomheder
    • Kontakt
    • Nyhedsbrev
    • Online kurser
    • Kurser i cybersikkerhed (gratis)
  • Forskning
    • Institutter
    • Institut for Business IT
    • Institut for Datalogi
    • Institut for Digital Design
    • Forskningsgrupper og labs
    • Forskningsgrupper
    • Labs
    • Forskningscentre
    • Center for Digital Play
    • Center for Climate IT
    • Center for Computing Education Research
    • Center for Digital Velfærd
    • European Blockchain Centre
    • Centre for Information Security and Trust
    • Danish Institute for IT Program Management
    • ITU Research Portal
    • Find forsker
    • Find forskning
    • Forskningsetik og -integritet
    • God forskningspraksis
    • Tekniske rapporter
    • Tekniske rapporter
    • Ph.d.-skole
    • Om ph.d.-uddannelsen
    • Ph.d.-kurser
    • Ph.d.-forsvar
  • Erhvervssamarbejde
    • Samarbejde med Studerende
    • Projektsamarbejde
    • Projektmarked
    • Studiejob
    • Projektopslag
    • Job- og projektbank
    • Employer Branding
    • IT Match Making
    • Sådan ansætter du en ITU'er
    • Lav opslag i Jobbanken
    • Samarbejde om forskning
    • Licenser teknologi
    • Samarbejde om forskning
    • ErhvervsPhD
    • Ansæt en ErhvervsPhD
    • Innovation og iværksætteri
    • ITU Business Development
    • ITU Startup programme
  • Om ITU
    • Om ITU
    • Presse
    • Stillinger
    • Kontakt
  • ENG
Projektledelse: Elon Musk er bedre til at afvikle rummissioner end NASA
ITU  /  Presse  /  Nyheder fra ITU  /  Projektledelse: Elon Musk er bedre til at afvikle rummissioner end NASA

Projektledelse: Elon Musk er bedre til at afvikle rummissioner end NASA

Ny opsigtsvækkende forskning fra den internationalt anerkendte projektledelsesekspert og Villum Kann Rasmussen-professor på IT-Universitetet Bent Flyvbjerg viser, at SpaceX med sin skalerbare strategi er mere effektiv i afviklingen af rummissioner end NASA.

Bent FlyvbjergDanish Institute for IT Program ManagementForskningledelse

Skrevet 30. maj 2022 06:11 af Theis Duelund Jensen

Det er ikke uden grund, at Villum Kann Rasmussen-professor ved IT-Universitet Bent Flyvbjerg er kendt som megaprojekternes mastermind. Ved hjælp af omfattende dataindsamling og -analyse har forskeren og hans hold tidligere påvist, at de Olympiske Lege er en stor underskudsforretning for værtsbyer, og at megaprojekter som fx tunnelbyggeriet under den Engelske Kanal og Metroen i København sprænger budgetterne, fordi planlæggere ikke benytter skalerbare udviklingsstrategier, der bygger på tidligere erfaringer.

Om Bent Flyvbjerg

Bent Flyvbjerg er Villum Kann Rasmussen Professor i projektledelse ved IT-Universitetet i København og professor ved Oxford Universitet. Sidste år blev han som den første æresdoktor ved IT-Universitetet i København.

Bent Flyvbjerg er den mest citerede forsker i verden i projektledelse. Han er forfatter til eller redaktør af ti bøger og mere end 200 artikler i faglige tidsskrifter. Bogen Megaprojects and Risk: An Anatomy of Ambition er obligatorisk læsning for projektledere, ejere og andre involverede i megaprojekter.

I den seneste forskningsartikel, “How to Solve Big Problems: Bespoke Versus Platform Strategies,” udgivet i Oxford Review of Economic Policy, ser Bent Flyvbjerg og kollegaen Atif Ansar fra Oxford Universitet nærmere på rummissioner med henblik på at opstille succeskriterier for afviklingen af enestående megaprojekter. Konklusionen er opsigtsvækkende.

”Vi afprøver vores tese om, at megaprojekter, der anlægger en modulær og skalerbar udviklingsstrategi, er langt mere effektive, end tilsvarende projekter udarbejdet med specialkomponenter og skræddersyede teknologiske løsninger. Vi kan konkludere, at SpaceX’ udviklingsstrategi er ti gange billigere og dobbelt så hurtig at afvikle sammenlignet med NASA’s strategi,” siger Bent Flyvbjerg, der leder Danish Institute for IT Program Management (DIIP) på ITU.

Det bemærkelsesværdige resultat er baseret på et dataset bestående af 203 rummissioner foretaget mellem 1963 og 2021, hvoraf 181 er gennemført af NASA, og 22 af SpaceX. Forskningen dokumenterer, at SpaceX’ udviklingsstrategi er betydeligt mindre risikabel i forhold til overskridelse af tidsrammer og budgetter. Ved at planlægge og afvikle projekterne med genanvendelige moduler, opnår virksomheden en udviklingsstrategi, der både er skalerbar og omstillingsparat.

Det er ikke første gang, at Bent Flyvbjerg har påvist fordelene ved at arbejde ud fra en strategi, hvor teknologier og fremgangsmetoder lånes fra tidligere succesfulde projektafviklinger, og udviklingen tænkes i reproducerbare moduler, som kan genanvendes i hvert led af processen. Tidligere på året offentliggjorde forskeren en artikel i Harvard Business Review, i hvilken han påviste, at størstedelen af megaprojekter løber ind i de samme udviklingsproblemer, fordi deres succes afhænger af specialdesignede komponenter og teknologi, hvor man i stedet med fordel kan bruge eksisterende komponenter, som er lettere at opskalere og tilpasse.

”Det bedste at gøre er at bruge enkel og i forvejen afprøvet teknologi, som relativt let kan opskaleres og reproduceres i moduler, når man starter et projekt af den størrelsesorden,” sagde Bent Flyvbjerg ved den lejlighed. Læresætningen passer på rumfartsindustrien, men den kan også benyttes i udviklingen af en bred vifte af fx offentlige megaprojekter og nogle af de store udfordringer, samfundet står overfor.

”Sektorer, hvor det offentlige typisk har svært ved at kontrollere både udgifter og tidsrammer, som sundhed, uddannelse, klima og forsvar, vil også med stor fordel kunne skele til private virksomheder, der har knækket koden og afvikler store projekter ved at genanvende teknologier og bruge reproducerbare moduler i udviklingen,” siger Bent Flyvbjerg.

Mere information

Theis Duelund Jensen, presseansvarlig, +45 25 55 04 47, thej@itu.dk

Nyheder

How Big Things Get Done af Bent Flyvbjerg modtager imponerende omtale i medier verden over

How Big Things Get Done af Bent Flyvbjerg modtager imponerende omtale i medier verden over

23. marts 2023

Bent Flyvbjerg, professor ved IT-Universitetet og University of Oxford, har for nyligt fået udgivet sin bog How Big Things Get Done. Bogen har fået en storslået modtagelse og massiv presseomtale i hele verden.

Tårnhøj stigning i kvote 2-ansøgninger til IT-Universitetet

Tårnhøj stigning i kvote 2-ansøgninger til IT-Universitetet

17. marts 2023

IT-Universitetet oplever igen i år en bemærkelsesværdig stigning i antallet af kvote 2-ansøgninger til bacheloruddannelserne. Samlet set har ITU modtaget 13 procent flere ansøgninger end i 2022, og særligt uddannelserne Data Science og Digital Design og Interaktive Teknologier er årets store højdespringere.

Udfordrer deepfake-videoer tilliden til information online?

Udfordrer deepfake-videoer tilliden til information online?

7. marts 2023

Deepfakes – realistisk udseende fingerede lyd- og billedoptagelser, der forestiller rigtige personer – kan være med til at øge spredningen af desinformation på nettet, men det er endnu sparsomt med forskning i fænomenet og dets konsekvenser. Et nyt forskningsprojekt udarbejdet af IT-Universitetets Human-Centered Data Science-gruppe vil tackle problemet.

Professorportræt: Claus Brabrand har viet sin karriere til at forstå undervisningens mekanik

Professorportræt: Claus Brabrand har viet sin karriere til at forstå undervisningens mekanik

6. marts 2023

D. 23. marts præsenterer leder af Center for Computing Education Research (CCER) og professor i datalogi på IT-Universitet Claus Brabrand sin tiltrædelsesforelæsning. Claus Brabrand har i løbet af de sidste tyve år forsket i undervisning og er i dag en autoritet på området. Forelæsningen finder sted kl. 14 i Auditorium 0.

Markant stigning i ansøgere til IT-Universitetets kandidatuddannelser

Markant stigning i ansøgere til IT-Universitetets kandidatuddannelser

2. marts 2023

D. 1. marts var sidste ansøgningsfrist for optag på kandidatuddannelser, og ITU noterer sig en fremgang i antallet af ansøgere på 22 pct. sammenlignet med sidste år. ”Tallene afspejler, at ITU-kandidater er meget eftertragtede på arbejdsmarkedet, og at vi har et uddannelsesmiljø i verdensklasse,” siger rektor Per Bruun Brockhoff.

ITU's webserver mål for cyberangreb, ingen skader på systemet

ITU's webserver mål for cyberangreb, ingen skader på systemet

28. februar 2023

Torsdag d. 23. februar var ITU’s webserver mål for et cyberangreb. Serveren var som følge af angrebet kortvarigt offline, men systemets integritet er fortsat intakt.

ITU-forskere skal overvåge og rapportere ulovlig hadtale på sociale medier

ITU-forskere skal overvåge og rapportere ulovlig hadtale på sociale medier

27. februar 2023

Sociale medier er ifølge EU-lovgivning forpligtede til at fjerne ulovligt indhold – herunder hadtale – men i Danmark har man ikke overvåget platformene siden 2018. Nu har forskere bag et nyt projekt med midler fra EU og med base på IT-Universitetet i København påtaget sig opgaven.

Ambitiøst EU-støttet robotforskningsprojekt skal sikre bæredygtig fødevarehåndtering

Ambitiøst EU-støttet robotforskningsprojekt skal sikre bæredygtig fødevarehåndtering

20. februar 2023

Det EU-støttede MOZART-projekt undersøger, hvordan moderne robotteknologi og systemløsninger kan drive fødevareindustrien i en mere økonomisk, social og miljømæssigt bæredygtig retning. Projektet er koordineret af professor Kasper Støy fra IT-Universitetet.

Nyt samarbejde med industrien skal gøre cybersikkerhedssoftware mere brugervenligt

Nyt samarbejde med industrien skal gøre cybersikkerhedssoftware mere brugervenligt

9. februar 2023

Cyberangreb sker sideløbende over flere fronter, men cybersikkerhedssoftware mangler brugervenliget interface til at håndtere truslerne. Et nyt samarbejde mellem to cybersikkerhedsfirmaer og Daniel Cermak-Sassenrath fra Digital Design på IT-Universitetet skal afhjælpe problemet.

Nyt ansigt på ITU skal være med til at bygge ”dansk ambassade for kunstig intelligens”

Nyt ansigt på ITU skal være med til at bygge ”dansk ambassade for kunstig intelligens”

3. februar 2023

Lektor i datalogi Toine Bogers startede 1. januar på IT-Universitetet i København. Ved siden af sit arbejde som lektor fungerer han også som Chief Scientific Officer i Pioneer Centre for AI – et samarbejde mellem fem danske universiteter – der skal skabe og understøtte grundforskning i kunstig intelligens.

ITU-forskere dokumenterer tårnhøjt behov for mental sundhedspleje blandt flygtninge

ITU-forskere dokumenterer tårnhøjt behov for mental sundhedspleje blandt flygtninge

2. februar 2023

Et forskerhold fra IT-Universitetet i København har udviklet en applikation, som kan bruges til at dokumentere behovet for sundhedspleje blandt flygtninge. Applikationen er nu blevet testet i flygtningelejren, Zaatari, som huser 80.000 syrere i den golde jordanske ørken.

Forskere og eksperter viser vejen til en inkluderende digitalisering

Forskere og eksperter viser vejen til en inkluderende digitalisering

27. januar 2023

35 forskere, eksperter og repræsentanter for organisationer har underskrevet en vision, som skal understøtte en mere inkluderende digitalisering af den offentlige sektor. Visionen er et resultatet af konferencen, Welfare after Digitalization, som IT-Universitetets Center for Digital Velfærd var vært for.

Radu-Cristian Curticapean sikrer midler fra Villum Fonden til forskning i beregningsmæssige problemer

Radu-Cristian Curticapean sikrer midler fra Villum Fonden til forskning i beregningsmæssige problemer

24. januar 2023

I år får 22 forskertalenter inden for teknisk og naturvidenskabelig forskning tilsammen 126 mio. kr. fra Villum Fondens Young Investigator-program. En af dem, der i år er sluppet gennem nåleøjet, er lektor i datalogi på IT-Universitetet, Radu-Cristian Curticapean, som har sikret 3 millioner kroner til forskning inden for teoretisk datalogi.

Angående sag om identiske eksamenssæt

Angående sag om identiske eksamenssæt

13. januar 2023

Studerende, der i forbindelse med kurset Security 1 aflagde eksamen d. 22. december sidste år, blev præsenteret for et eksamenssæt identisk med det foregående års eksamenssæt. Universitetets ledelse undersøger pt. sagens omfang.

Studie: Mere transparens vil kunne formodentlig styrke smitteopsporingen

Studie: Mere transparens vil kunne formodentlig styrke smitteopsporingen

21. december 2022

Forskere fra IT-Universitetet har undersøgt brugen af smitteopsporings-applikationer i fire lande, og de kan konkludere, at mange har fravalgt at deltage i den digitale opsporing pga. bekymring over beskyttelsen af deres private data. Studiet, som er blevet offentliggjort i det anerkendte datalogiske medie, ACM, kan vise sig værdifuldt i bekæmpelsen af fremtidige pandemier.

ITU-forsker modtager bevilling til udvikling af kvante-inspirerede algoritmer

ITU-forsker modtager bevilling til udvikling af kvante-inspirerede algoritmer

19. december 2022

Lektor på IT-Universitetet i København, Michael Kastoryano, er blevet tildelt fem millioner kroner fra Carlsbergfonden til udvikling af kvante-inspirerede algoritmer.

ITU-datalog modtager bevilling til at optimere maskinlæringsmodeller på små enheder

ITU-datalog modtager bevilling til at optimere maskinlæringsmodeller på små enheder

16. december 2022

Lektor i datalogi på IT-Universitetet i København, Pınar Tözün, har modtaget 2,7 millioner kroner fra Novo Nordisk Fonden til at udvikle nye mekanismer, der kan optimere databehandling på små hardware-enheder.

ITU-forsker sikrer midler fra Det Europæiske Forskningsråd til at udvikle kreativ AI

ITU-forsker sikrer midler fra Det Europæiske Forskningsråd til at udvikle kreativ AI

14. december 2022

Professor Sebastian Risi fra IT-Universitetet i Københavns Institut for Digital Design har modtaget en bevilling på 14,8 millioner kroner til at udvikle kunstig intelligens, som er i stand til at tilpasse sig uforudsete omstændigheder. Målet er at forløse mere af automatiseringens enorme potentiale.

Spinout-virksomheden LAIKA hjælper forfattere over skriveblokaden

Spinout-virksomheden LAIKA hjælper forfattere over skriveblokaden

9. december 2022

Lektor på IT-Universitetet, Martin Pichlmair, står bag udviklingen af LAIKA – et redskab baseret på kunstig intelligens, der agerer skrivemakker for forfattere, der kæmper med at finde inspirationen. Projektet er i samarbejde med ITU Business Unit netop lanceret som spinoutvirksomhed.

Forskningsprojekt om internetvalg i Grønland skal give bedre beslutningsgrundlag

Forskningsprojekt om internetvalg i Grønland skal give bedre beslutningsgrundlag

7. december 2022

Et forskningsprojekt, som har til formål at undersøge, hvorvidt man kan skabe et tillidsvækkende internetvalg i Grønland, er nu blevet delt i to, således at IT-Universitetets forskere kan arbejde uafhængigt af kommercielle interesser.

Kontakt os

Telefon
+45 7218 5000
E-mail
itu@itu.dk

Alle kontaktoplysninger

Tilgængelighedserklæring

Find os

IT-Universitetet i København
Rued Langgaards Vej 7
2300 København S
Danmark
Find vej

Følg os

ITU Student /
Privatliv /
EAN-nr. 5798000417878/
CVR-nr. 29 05 77 53

Denne side er udskrevet fra https://itu.dk/layouts/itu_responsive/General%20Browser.aspx