Skip to main content ITU
Logo
  • Uddannelser
    • Bachelor
    • BSc i Global Business Informatics
    • BSc i Digital Design og Interaktive Teknologier
    • BSc i Softwareudvikling
    • BSc i Data Science
    • Sådan søger du ind
    • Åbent hus for bacheloruddannelser
    • Gæstestuderende på bachelorniveau
    • ITU Summer University på bachelorniveau
    • Kandidat
    • MSc i Digital Innovation & Management
    • MSc i Digital Design og Interaktive Teknologier
    • MSc i Softwaredesign
    • MSc i Data Science
    • MSc i Datalogi
    • MSc i Spil
    • Sådan søger du ind
    • Åbent hus for kandidatuddannelser
    • Gæstestuderende på kandidatniveau
    • ITU Summer University på kandidatniveau
    • Studieliv
    • Hvordan er det at være studerende på ITU?
    • Kvinder i tech
    • Labs for studerende
    • Studenterorganisationer
    • Studiestart
    • Studie- og karrierevejledning
    • #lifeatITU
    • Mød ITU
    • Spørg en studerende
    • Studerende for en dag
    • Studiepraktik i uge 43
    • Coding Café for kvindelige gymnasieelever
    • IT-Camp for kvindelige gymnasieelever
    • Åbent hus
    • For gymnasielærere
    • Gymnasiebesøg
    • Digital Dannelse
    • Coding Classes
  • Efteruddannelser
    • Efteruddannelser
    • Se alle efteruddannelser
    • Master i it
    • Master i it-ledelse
    • Studiestart
    • Nyhedsbrev
    • Talks om it-ledelse: ITU ESPRESSO
    • Besøg og arrangementer
    • Kontakt
    • Enkeltfagskurser
    • Om enkeltfag
    • Enkeltfagskurser på masterniveau
    • Se alle enkeltfagskurser
    • Nyhedsbrev
    • Kontakt
    • Korte kurser

    • Om ITU Professional Courses
    • Kurser
    • Skræddersyede kurser for virksomheder
    • Kontakt
    • Nyhedsbrev
    • Online kurser
    • Kurser i cybersikkerhed
  • Forskning
    • Institutter
    • Institut for Business IT
    • Institut for Datalogi
    • Institut for Digital Design
    • Forskningsgrupper og labs
    • Forskningsgrupper
    • Labs
    • Forskningscentre
    • Center for Digital Play
    • Center for Climate IT
    • Center for Computing Education Research
    • Center for Digital Velfærd
    • European Blockchain Centre
    • Centre for Information Security and Trust
    • Danish Institute for IT Program Management
    • ITU Research Portal
    • Find forsker
    • Find forskning
    • Forskningsetik og -integritet
    • God forskningspraksis
    • Tekniske rapporter
    • Tekniske rapporter
    • Ph.d.-skole
    • Om ph.d.-uddannelsen
    • Ph.d.-kurser
    • Ph.d.-forsvar
  • Erhvervssamarbejde
    • Samarbejde med Studerende
    • Projektsamarbejde
    • Projektmarked
    • Studiejob
    • Projektopslag
    • Job- og projektbank
    • Employer Branding
    • IT Match Making
    • Sådan ansætter du en ITU'er
    • Lav opslag i Jobbanken
    • Samarbejde om forskning
    • Licenser teknologi
    • Samarbejde om forskning
    • ErhvervsPhD
    • Ansæt en ErhvervsPhD
    • Innovation og iværksætteri
    • ITU Business Development
    • ITU Startup programme
  • Om ITU
    • Om ITU
    • Presse
    • Stillinger
    • Kontakt
  • ENG
Man skal ikke være ekspert for at lære programmering – man skal bare være nysgerrig
ITU  /  Presse  /  Nyheder fra ITU  /  Man skal ikke være ekspert for at lære programmering – man skal bare være nysgerrig

Man skal ikke være ekspert for at lære programmering – man skal bare være nysgerrig

IT-Universitetets brobygningsinitiativ Coding Classes har til formål at introducere gymnasieelever for programmering, aflive myter om it-uddannelse og fungere som karrierelæring. Vi var med, da ITU’s Coding Class-undervisere rykkede ud på Sukkertoppen Gymnasium i København for at lære eleverne at kode deres egne hjemmesider.

UddannelseOm ITUprogrammeringssprogkarriere

Skrevet 30. september 2021 11:49 af Theis Duelund Jensen

”Hvordan er det nu…?” mumler en af drengene fra lambda-klassen på Sukkertoppen Gymnasium. Han sidder lænet ind over sin bærbare computer, blikket stift rettet mod det, der foregår på skærmen, mens han forsigtigt afprøver forskellige varianter af koden, han er i gang med at skrive. Til sidst toner en grøn baggrund frem i hans browser med overskriften ”Velkommen til Lambda” i blå versaler.

Hvad er Coding Classes?
  • Coding Classes er et gratis tilbud til gymnasieklasser. To studerende fra IT-Universitetet underviser i 1½ time i en kombination af oplæg og konkrete øvelser.

  • Eleverne får selv lov til at programmere, og når undervisningen er omme, har de lavet deres egen lille hjemmeside.

  • Læs mere og book en Coding Class til din skole.
”Der var den!” siger han og smiler til sin sidemand, der kæmper med samme udfordring.

Eleverne i lambda, der går på første år på Sukkertoppen Gymnasium, er i gang med et Coding Class-forløb, hvor de på halvanden time lærer at bygge en hjemmeside fra bunden. Forløbet er et blandt flere gymnasierettede undervisningstilbud arrangeret af IT-Universitetet i København. Formålet er at give de unge mennesker indsigt i teknologiens verden, aflive myter om programmering og gøre eleverne interesserede i at læse et it-fag på universitetsniveau.

Unge underviser unge
Dagens Coding Class afholdes på gymnasiets tredje sal, hvor man gennem store vinduespartier har udsigt over det solbeskinnede banelegeme ved Ny Ellebjerg St. Lambdas klasselokale er tætpakket med rækker af borde og stole, forlængerledninger til stikdåser slynger sig op af bordbenene, og eleverne sludrer, hakker løs på tasterne, griner af hinandens hjemmesider og rækker hænder i vejret, når de har brug for hjælp.

Helle Friis, der står foran tavlen, finder et nyt slide frem på computeren. Hun og Ellen-Sofie Christensen, der også er med i dag, er del af holdet af ITU-studerende, som underviser i programmering til Coding Class. De læser begge to softwareudvikling på femte semester, og de har begge fundet vej til programmering og en it-uddannelse via IT-Universitetets brobygningsarrangementer.

”Nu skal vi til at style vores hjemmesider. Det gør vi ved at kode med CSS. Det er dét, der får en hjemmeside til at se sej ud,” siger Helle Friis, mens Ellen Sofie Christensen skifter slide på lærredet, så eleverne har nogle enkelte programmeringsparametre at gå ud fra.

Elever i klassen

Midt i lokalet sidder Victoria og Sille. De har indtil videre haft held med at konstruere deres hjemmesider via HTML-sprogets fundamentale byggeklodser, men nu driller CSS-kodningen.

”Jeg blev overrasket over, hvor sjovt det er. Jeg troede egentlig ikke, det var noget for mig,” siger Victoria. Sille stemmer i og tilføjer, at det især er tilfredsstillende at se resultatet af sit arbejde tone frem på skærmen, så snart man opdaterer browseren. Hun er interesseret i hjemmeside-design, men har kun erfaring fra skolen med blokprogrammering, hvor man som navnet antyder programmerer med forkodede elementer.

”Lige den her del med CSS og design kunne jeg godt finde på at bruge tid på derhjemme,” siger hun.

Ellen Sofie Christensen når frem til pigernes bord, kaster et blik på skærmen og finder problemet. CSS-filen har fået en forkert endelse. Fejlen rettes, og Victorias hjemmeside prydet af cupcakes dukker atter op i browservinduet.

Gør op med fordomme
Ifølge Ellen Sofie Christensen er det vigtigt at komme fordommene og myterne om programmering og it-uddannelse til livs. ”Jeg gik selv på stx og var interesseret i samfundsfag. Jeg brød mig ikke særligt meget om matematik. Så deltog jeg i et Coding Café-arrangement på ITU sammen med en masse andre piger, hvor jeg indså, at man hverken behøver at være matematik- eller programmeringsekspert for at søge ind på en it-uddannelse,” siger hun og tilføjer, at der altså er masser af unge kvinder, der studerer på ITU.

»

Coding Class sætter elevernes digitale skaberkompetencer i spil, fordi de får indblik i og konkret erfaring med it.

Anders Thesbjerg, lektor

«
Ved siden af Victoria og Sille sidder Omar og Matthias. De er begge interesserede i at læse Computer Science, når de om kort tid skal vælge studieretning for resten af deres gymnasieuddannelse. Matthias ved allerede, at han vil være spiludvikler, mens Omar i første omgang gerne vil lære mere om programmering generelt:

”Det er rigtig spændende at prøve kræfter med at kode,” siger han. ”Jeg har kun prøvet blokprogrammering, og når jeg ser videoer af folk, der koder, ser det altid kompliceret ud. Koden ligner volapyk, men nu kan jeg godt se, at det egentlig er simpelt og logisk bygget op.”

”Det er et spændende forløb,” tilføjer Matthias. ”Det foregår på et niveau, hvor alle kan være med.”

Et frisk pust
Spørger man adjunkt Anders Thesbjerg, der underviser i Informatik og Digitalt Design og Udvikling på Sukkertoppen Gymnasium, er der god grund til at benytte sig af Coding Class-tilbuddet ude på gymnasierne. Han har inviteret ITU’s Coding Class-undervisere ud til forløb med klasser på Sukkertoppen før, fordi Coding Class kan noget andet end den traditionelle undervisning:

”Det er et frisk pust for eleverne, fordi underviserne er tættere på dem aldersmæssigt og mere i øjenhøjde. Samtidigt er kurset designet til at give dem en succesoplevelse på 90 minutter i kraft af lynintroduktionen til programmering og den efterfølgende hjemmesideudarbejdelse,” siger Anders Thesbjerg.

Han fremhæver også, at Coding Class-formatets kompakthed gør det let at hive ind i undervisningen – enten som selvstændig komponent, der opfylder kravet om it på skemaet, eller som et led i et større tema om teknologi og it – og at det med fordel kan afvikles, inden eleverne skal vælge studieretning.

Elev viser hjemmeside på sin skærm

”Coding Class sætter elevernes digitale skaberkompetencer i spil, fordi de får indblik i og konkret erfaring med it. I undervisningen vil vi gerne italesætte it som noget, der bor i alle fag – ikke bare i it-faget. De af eleverne, der ikke har erfaring med programmering, får en positiv førstegangsoplevelse, der kan åbne deres øjne for værdien af at have it-egenskaber – også selvom man måske ikke vil være datalog.”

Da dagens lektion er nået til vejs ende og Helle Friis og Ellen Sofie Christensen har quizzet eleverne i det, de har lært om programmering, bryder klassen op til frikvarter. Der snakkes om planer for ugen, der grines højt, og der findes mad og drikkevarer frem fra tasker og poser. Nogle forsvinder ned i kantinen, mens andre bliver siddende i lokalet foran deres åbne computere og koder videre på de hjemmesider, de lige har fået værktøjerne til at skabe.

Mere information

Dorthe Roslev Bukh, projektleder, +45 72 18 51 46, dobu@itu.dk 

Theis Duelund Jensen, presseansvarlig, +45 25 55 04 47, thej@itu.dk

Nyheder

ITU-forskere dokumenterer tårnhøjt behov for mental sundhedspleje blandt flygtninge

ITU-forskere dokumenterer tårnhøjt behov for mental sundhedspleje blandt flygtninge

2. februar 2023

Et forskerhold fra IT-Universitetet i København har udviklet en applikation, som kan bruges til at dokumentere behovet for sundhedspleje blandt flygtninge. Applikationen er nu blevet testet i flygtningelejren, Zaatari, som huser 80.000 syrere i den golde jordanske ørken.

Forskere og eksperter viser vejen til en inkluderende digitalisering

Forskere og eksperter viser vejen til en inkluderende digitalisering

27. januar 2023

35 forskere, eksperter og repræsentanter for organisationer har underskrevet en vision, som skal understøtte en mere inkluderende digitalisering af den offentlige sektor. Visionen er et resultatet af konferencen, Welfare after Digitalization, som IT-Universitetets Center for Digital Velfærd var vært for.

Radu-Cristian Curticapean sikrer midler fra Villum Fonden til forskning i beregningsmæssige problemer

Radu-Cristian Curticapean sikrer midler fra Villum Fonden til forskning i beregningsmæssige problemer

24. januar 2023

I år får 22 forskertalenter inden for teknisk og naturvidenskabelig forskning tilsammen 126 mio. kr. fra Villum Fondens Young Investigator-program. En af dem, der i år er sluppet gennem nåleøjet, er lektor i datalogi på IT-Universitetet, Radu-Cristian Curticapean, som har sikret 3 millioner kroner til forskning inden for teoretisk datalogi.

Angående sag om identiske eksamenssæt

Angående sag om identiske eksamenssæt

13. januar 2023

Studerende, der i forbindelse med kurset Security 1 aflagde eksamen d. 22. december sidste år, blev præsenteret for et eksamenssæt identisk med det foregående års eksamenssæt. Universitetets ledelse undersøger pt. sagens omfang.

Studie: Mere transparens vil kunne formodentlig styrke smitteopsporingen

Studie: Mere transparens vil kunne formodentlig styrke smitteopsporingen

21. december 2022

Forskere fra IT-Universitetet har undersøgt brugen af smitteopsporings-applikationer i fire lande, og de kan konkludere, at mange har fravalgt at deltage i den digitale opsporing pga. bekymring over beskyttelsen af deres private data. Studiet, som er blevet offentliggjort i det anerkendte datalogiske medie, ACM, kan vise sig værdifuldt i bekæmpelsen af fremtidige pandemier.

ITU-forsker modtager bevilling til udvikling af kvante-inspirerede algoritmer

ITU-forsker modtager bevilling til udvikling af kvante-inspirerede algoritmer

19. december 2022

Lektor på IT-Universitetet i København, Michael Kastoryano, er blevet tildelt fem millioner kroner fra Carlsbergfonden til udvikling af kvante-inspirerede algoritmer.

ITU-datalog modtager bevilling til at optimere maskinlæringsmodeller på små enheder

ITU-datalog modtager bevilling til at optimere maskinlæringsmodeller på små enheder

16. december 2022

Lektor i datalogi på IT-Universitetet i København, Pınar Tözün, har modtaget 2,7 millioner kroner fra Novo Nordisk Fonden til at udvikle nye mekanismer, der kan optimere databehandling på små hardware-enheder.

ITU-forsker sikrer midler fra Det Europæiske Forskningsråd til at udvikle kreativ AI

ITU-forsker sikrer midler fra Det Europæiske Forskningsråd til at udvikle kreativ AI

14. december 2022

Professor Sebastian Risi fra IT-Universitetet i Københavns Institut for Digital Design har modtaget en bevilling på 14,8 millioner kroner til at udvikle kunstig intelligens, som er i stand til at tilpasse sig uforudsete omstændigheder. Målet er at forløse mere af automatiseringens enorme potentiale.

Spinout-virksomheden LAIKA hjælper forfattere over skriveblokaden

Spinout-virksomheden LAIKA hjælper forfattere over skriveblokaden

9. december 2022

Lektor på IT-Universitetet, Martin Pichlmair, står bag udviklingen af LAIKA – et redskab baseret på kunstig intelligens, der agerer skrivemakker for forfattere, der kæmper med at finde inspirationen. Projektet er i samarbejde med ITU Business Unit netop lanceret som spinoutvirksomhed.

Forskningsprojekt om internetvalg i Grønland skal give bedre beslutningsgrundlag

Forskningsprojekt om internetvalg i Grønland skal give bedre beslutningsgrundlag

7. december 2022

Et forskningsprojekt, som har til formål at undersøge, hvorvidt man kan skabe et tillidsvækkende internetvalg i Grønland, er nu blevet delt i to, således at IT-Universitetets forskere kan arbejde uafhængigt af kommercielle interesser.

Kan sikkerhedsproblemerne i Whatsapp løses?

Kan sikkerhedsproblemerne i Whatsapp løses?

29. november 2022

Verdens mest brugte beskedapplikation, Whatsapp, er blevet kritiseret for at have store sikkerhedsproblemer. Nu vil forskere fra IT-Universitetet udvikle en metode, som kan hjælpe tech-virksomhederne og deres udviklere med at sikre, at behandlingen af brugernes data sker som tilsigtet.

Engang var vi verdensmestre i demokratisk iværksætteri – hvordan bliver vi det igen?

Engang var vi verdensmestre i demokratisk iværksætteri – hvordan bliver vi det igen?

29. november 2022

Demokratisk iværksætteri kan være med til at tackle nogle af samfundets største udfordringer og hjælpe et arbejdsmarked i forandring. Selvom vi har tradition for medarbejderejede virksomheder i Danmark, er vi langt bagefter udviklingen i dag. Det vil ITU-forskningsgruppen Reflection and Action (Reflact) gøre noget ved.

Routledge udgiver længe ventet håndbog i kollektiv intelligens

Routledge udgiver længe ventet håndbog i kollektiv intelligens

23. november 2022

Håndbogen, som bl.a. er redigeret af adjunkt på IT-Universitetet, Carina Antonia Hallin, er et vigtigt fundament for forskere, der arbejder med kollektiv intelligens inden for en bred vifte af discipliner. Bogen er nu mulig at forudbestille.

ITU-forsker sikrer prestigiøs EU-bevilling til forskning i teoretisk datalogi

ITU-forsker sikrer prestigiøs EU-bevilling til forskning i teoretisk datalogi

22. november 2022

Lektor Radu-Cristian Curticapean fra IT-Universitetet i København har modtaget en bevilling på ca. 11 millioner kroner fra Det Europæiske Forskningsråd til at forske i teoretisk datalogi.

ITU-forskning i valgsikkerhed og grafmodifikation bevilget midler fra DFF

ITU-forskning i valgsikkerhed og grafmodifikation bevilget midler fra DFF

16. november 2022

To forskere fra Institut for Datalogi på IT-Universitetet i København, lektor Oksana Kulyk og adjunkt Paloma Thomé De Lima, har hver især modtaget 2,8 millioner kroner fra Danmarks Frie Forskningsfond til deres respektive projekter.

Nyt forskningscenter stiller skarpt på IT-aspekterne af den grønne omstilling

Nyt forskningscenter stiller skarpt på IT-aspekterne af den grønne omstilling

11. november 2022

IT-Universitetet lancerer nyt Center for Climate IT, der stiller skarpt på det komplekse forhold mellem digitalisering og klimaforandringer. Centeret åbnes formelt ved en reception på ITU d. 7. december.

AI-spilmotor-udvikleren modl.ai sikrer investering på 63 millioner kroner

AI-spilmotor-udvikleren modl.ai sikrer investering på 63 millioner kroner

9. november 2022

Firmaet, der bl.a. er stiftet af professor ved IT-Universitetet, Sebastian Risi, tackler komplekse spiludviklingsproblemer ved hjælp af kunstig intelligens og en hær automatiserede spillere.

Forskningsprojekt giver vigtig viden om digital udsathed

Forskningsprojekt giver vigtig viden om digital udsathed

7. november 2022

I forskningsprojektet CAPE indsamles og analyseres erfaringer fra nogle af landets frivillige it-hjælpere, som hjælper digitalt udsatte borgere. Forskningsresultaterne kan blive værdifulde, når de nuværende offentlige it-systemer skal forbedres – og ikke mindst når fremtidens pendant til MitID skal designes.

Med filosofien som vejviser i en digital tid

Med filosofien som vejviser i en digital tid

3. november 2022

Filosofi kan være en indgang til at nytænke udviklingen af de teknologier, som får stadig større indflydelse på vores liv, samfund og verden. I IT-Universitetets AIRLab bruger lektor, Jonas Fritsch, den franske psykoanalytiker og filosof, Felix Guattaris essay, De tre økologier, til at perspektivere sin forskning for at skabe teknologisk grundlag for en holistisk og grøn udvikling.

ITU åbner Center for Digital Play

ITU åbner Center for Digital Play

24. oktober 2022

Det ny Center for Digital Play på IT-Universitetet i København skal fungere som ramme omkring forskning inden for computerspil, kreativ kunstig intelligens, design og digital kultur.

Kontakt os

Telefon
+45 7218 5000
E-mail
itu@itu.dk

Alle kontaktoplysninger

Tilgængelighedserklæring

Find os

IT-Universitetet i København
Rued Langgaards Vej 7
2300 København S
Danmark
Find vej

Følg os

ITU Student /
Privatliv /
EAN-nr. 5798000417878/
CVR-nr. 29 05 77 53

Denne side er udskrevet fra https://itu.dk/layouts/itu_responsive/General%20Browser.aspx